çocuk-terapi

Olumlu Anne Babalık Programı-TRİPLE P

Triple P Avustralya Queensland Üniversitesi’nde geliştirilmiş ve uluslararası düzeyde başarısı kabul edilmiş bir yöntemdir. Triple P’nin amacı anne-babalara, çocuklarının sosyal, duygusal ve davranışsal problemlerini yönetme konusunda ihtiyaç duydukları beceri ve özgüveni, onları sürece dahil ederek, cesaretlendirerek ve güçlendirerek kazandırmaktır.

Triple P 5 dünyada düzey olarak uygulanmaktadır:

  1. Düzey: Anne babalığa ilişkin evrensel tutum önerilerine dayalı bir farkındalık programıdır.
  2. Düzey: Hafif düzeyde davranış problemleri olan çocuk ve ergenlerin anne babaları için, erken tanı sağlamaya yönelik bir davranış rehberi sunan 3 semineri içerir.
  3. Düzey: Hafif ve orta düzeyde davranış problemleri olan çocuk ve ergenlerin anne babalarını hedef alan ve aktif beceri eğitimini kapsayan 4 oturumdan oluşur.
  4. Düzey: Daha ciddi davranış problemleri olan çocuk ve ergenlerin anne babaları için 8 oturumdan oluşan yapılandırılmış bir grup eğitim programıdır.
  5. Düzey: Anne babalığın diğer sıkıntılar (ilişki sorunları, anne ya da babanın depresyonu ya da yüksek düzeylerde stresi) ile daha da karmaşıklaştığı durumlar için ileri düzeyde bir davranışsal aile müdahale programıdır.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Küçük yaş ve ergenlik çocuk sahibi olan tüm anne ve babaların faydalanabileceği bir yöntem olan Triple P, gözlenen herhangi bir psikopatoloji olmasa da ebeveynlerin başvurabileceği bir programdır.