Aile Terapisi

Aile Terapisi 1960’lı yıllarda Virginia Satir tarafından oluşturulan ve yıllar içerinde birçok ekol tarafından ele alınarak geliştirilen bir yöntemdir.  Bu yöntemde aileler arasındaki iletişim sorunlarına değinilmektedir. Aile Terapisinde amaç aile içinde ve ikili ilişkilerde yaşanan zorlu süreçlerin ve çatışmaların ele alınarak çözülebilmesidir. Terapisi süresince aile üyelerinin birbirlerine olan düşünce, duygu ve davranışlarına ve bunların sonuçlarına değinilir. Bu sayede tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişimi ve gelişimi hedeflenir. Böylece hem aile içi ilişkilerin yoluna girmesi hem de aile bireylerinin diğer insanlar ile ilişkilerin düzenlenmesi ve çatışmaların uygun başa çıkma yöntemleri ile çözüme kavuşturulması sağlanır.

Aile Terapisinde farklı uygulamalar görülebilir. Bazı uygulamalarda tüm aile üyeleri aynı seansta bir araya gelirken, bazen terapist aile üyelerinden bir ya da ikisini tek tek görebilir. Özellikle çocuk merkezli aile terapisi uygulamalarında gerek görülen durumlarda çocukların öğretmenleri, okul rehberlik servisi ya da sosyal hizmet uzmanları ile görüşmeler yapılabilir.

Kullanım Alanları:

Aile Terapisinin kullanım alanları çok yaygındır. Özellikle aile içi iletişim sorunları ve aile içi çatışmalar bu yöntem ile ele alınabilir. Aynı zamanla Aile Terapisi uygulamaları farklı ekollerle birlikte de sürdürülebilir.